برگزیده ی اخبار داراب

منتخب اخبار شهرستان داراب در فضای مجازی

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)‎

 • ای حسین! ای فرزند شریف‏ترین انسان، ای معشوق جان‏های شیفته حق و حقیقت و ای امید حیات پاکان اولاد آدم. داستان خونین تو در دشت سوزان نینوا، قرن‏ها پیش از آنکه چشم به این دنیا باز کنیم، به وقوع پیوست و ما و گروهی از کاروانیان گذرگاه حیات پرمعنا، به حکم جریانِ منظمِ زندگی در جویبار زمان، از دیدار جمالِ زیبایِ ربّانیِ تو و یاران بی‏نظیرت محروم گشتیم؛ یاران باوفایی که با شکوفایی درخشان‏ترین سعادت و فضیلت انسانی در دل، چره برافروختند و با بال و پری که از اعماق جانشان روییده بود، در چند لحظه از تنگنای عالم خاک، در اوج عالم پاک به پرواز درآمدند. افسوس که ما از تقدیم جانمان در آن طَبَق اخلاص ـ که در آن روز خونبار، جان هفتاد و دو تن انسان کامل را به پیشگاه الهی عرضه کرد ـ محروم ماندیم!
 • ای حسین! سپاس بیکران خدای را که ما از آن گروه‏های نابخرد نبودیم که عهدها بستند و تو را برای اقامه حکومت حق و عدالت، به سرزمین خود فرا خواندند، و در آن هنگام که گام بر سرزمین آنان نهادی، آن نابخردانِ ضدانسانیت، عهدها را شکستند و صدها نامه‏ای که شخصیت خود را در گرو آن گذاشته بودند، انکار کردند و آن‏گاه با شمشیرهای بُرّان خود، بر تو و یارانت تاختند و در آن روز، پیش از آنکه خورشیدِ سپهر لاجَوَردین از دیدگان زمینیان ناپدید گردد، خورشید عالَم افروزِ وجود تو را از دیدگان مردم دنیا پوشاندند. غافل از آنکه، اگر جمال ابدیّت نمای تو از دیدگاه فضای عالَم طبیعت غروب کند، در دلِ پاکانِ فرزندان آدمی، طلوعی جاودانه خواهد داشت [؛ طلوعی بس درخشنده‏تر].
 • سلام بر زمزمي که از کربلا مي جوشد. سلام بر موسم عاشورا. سلام بر غزل هاي عاشقانه حسيني. سلام بر سجاده هاي مرطوب گريه. سلام بر ترک هاي قلب حزن و اندوه. سلام بر سفينه بر ساحل نشسته. و سلام بر شما که در قامت شمشير و در هيبت نور به خيمه هاي آه و گداز پيوسته ايد و مهيّاي کارزار شده ايد. سلام بر شما کربلاييان، تاسوعاييان و عاشوراييان؛ مقتل‌خواني تان قبول درگه حق باد.
 • + نوشته شده در  شنبه 5 آذر1390ساعت 9:1  توسط محسن  | 

  الیاس زارع معاون عمراني و برنامه ريزي فرمانداري ویژه لارستان شد

 • با حضور مديركل سياسي و انتخابات استانداري فارس و جمعي از مديران شهرستان لار، معاونين فرمانداري ويژه لارستان معرفي شدند.  
 • مديركل سياسي و انتخابات استانداري فارس در اين جلسه با اشاره به اينكه  انتخابات را  مردم برگزار مي كنند و دستگاه هاي اجرايي سازوكار و مقدمات انتخابات را فراهم مي نمايند، گفت: مسئولين انتخابات امين مردم هستند و مردم بايد احساس امنيت و اعتماد كنند .
  يحيي صادقي افزود: انتخابات آينده اولين انتخابات پس از فتنه 88 است و اين انتخابات هم براي مردم و مسئولين و هم براي تمام دنيا خيلي مهم است.
  وي ادامه داد: دشمن سعي دارد با ايجاد اختلافات قومي و مذهبي و سياه نمايي عليه خدمات دولت و همچنين با بزرگ نمايي مشكلات و ايجاد تشكيك در انتخابات، فضاي انتخابات را متشنج كرده و با ترور شخصيت و بدنام كردن افراد در اذهان عمومي تشويش ايجاد نمايد.
  در پايان اين جلسه، الياس زارع به عنوان معاون عمراني و برنامه ريزي فرمانداري و عبدالرحيم مقيمي به عنوان معاون سياسي فرمانداري ويژه لارستان 
  معرفی شدند. گفتنی است ایشان پیش از این معاونت پرورشي و تربيت بدني اداره آموزش و پرورش شهرستان داراب را به عهده داشتند.

 • + نوشته شده در  شنبه 5 آذر1390ساعت 8:40  توسط محسن  | 

  800 نفر از دانش آموزان بسیجی داراب عازم مناطق عملیاتی جنوب غرب شدند

  شیراز - فرمانده ناحیه مقاومت داراب گفت: 800 نفر از دانش آموزان بسیجی این شهرستان در قالب كاروان راهیان به وسیله 18 دستگاه اتوبوس ، عازم مناطق عملیاتی جنوب غرب شدند.

  800 نفر از دانش آموزان بسیجی داراب عازم مناطق عملیاتی جنوب غرب شدند

  سرهنگ رضا طحانی در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: حركت كاروان راهیان نور، فرصتی برای آشنایی نسل جدید با دوران دفاع مقدس و شهیدان است و از این رو می بایست بر استفاده بهتر و دقیق تر از این فرصت ها اهتمام داشت.

  وی ادامه داد: یكی از دستاوردهای دفاع مقدس ،اعتماد به جوانان و سپردن كارهای بزرگ به آنان است و همان گونه كه مشاهده می كنیم ، جوانان قهرمان این مرزو بوم توانسته اند به خوبی از عهده این كار عظیم برآیند.

  رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان داراب هم در این مراسم گفت: این برنامه با هدف آشنایی دانش آموزان با فرهنگ ایثار و شهادت و دلاوری های جوانان و دلاورمردان این مرزوبوم به ویژه دانش آموزان بسیجی و شهیدان دوران دفاع مقدس برگزار شده است.

  محمدرضا اسدی ، بیان كرد:آشنا كردن نسل جوان ونوجوان كشوربا حماسه سازی های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ازجمله وظایف ارزشمند و مهم مسوولان است.

   

  + نوشته شده در  سه شنبه 1 آذر1390ساعت 23:48  توسط محسن  | 

  شهرداری داراب در بخش مدیریت بحران قام اول را کسب کرد.

  شیراز - خبرگزاری مهر: 15 شهرداری استان فارس توانستند مقام اول دریافت تندیس برترین های شهرداری های کشور را به خود اختصاص دهند.

  به گزارش خبرنگار مهر، مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس شامگاه پنج شنبه در نشست خبری به مناسبت کسب مقام های برتر استان فارس در نمایشگاه جامع مدیریت شهری کشور، گفت: شهرداری های فارس موفق به کسب بیش از 18 عنوان برتر در زمینه های مختلف خدمات شهری شدند و در مجموع نیز رتبه دوم در میان شهرداری های شرکت کننده در این نمایشگاه را به خود اختصاص دادند.

  حسین علی رعیتی فرد ادامه داد: در این نمایشگاه بیش از 300 شهرداری از سراسر کشور فعالیت ها و دست آورد های خود را در حوزه های مختلف شهری به معرض نمایش گذاشتند و در این میان نیز شهرداری های فارس علی رغم حضور پنج درصدی در تعداد شهرداری ها، بیش از 20 درصد از عناوین برتر این نمایشگاه را از آن خود کرد.

  وی با اشاره به حضور شهرداران و شورا های اسلامی شرکت کننده در این دوره از نمایشگاه اظهار داشت: در بخش مدیریت بحران، شهرداری اقلید، داراب، مرودشت و شیراز در بخش شهرداری الکترونیک شهرداری داریون، سروستان و شیراز در بخش حمل ونقل شهری شهرداری داریون و شیراز در بخش ایده های نو شهرداری داریون نی ریز، فراشبند و داراب، در بخش آموزش و امور اجتماعی شهرداری جهرم و در بخش اقتصاد شهری و فرصت های سرمایه گذاری شهرداری دهرم ، مرودشت و شیراز موفق به کسب عناوین برتر این نمایشگاه شده اند.

  + نوشته شده در  جمعه 27 آبان1390ساعت 14:35  توسط محسن  | 

  استقرار هيأت بازرسي در مديريت جهاد كشاورزي شهرستان داراب

  به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي كل كشور، هيأت بازرسي اداره كل بازرسي استان فارس از تاريخ 21/8/1390در مديريت جهاد كشاورزي شهرستان داراب اين استان مستقر است.

  چنانچه كاركنان و شهروندان محترم در خصوص عملكرد و اقدامات اين دستگاه اجرايي شكايت يا اعلاماتي دارند مي‌توانند به هيأت بازرسي مستقر مراجعه و يا با شماره تلفن گوياي 136 تماس بگيرند.
  ضمناً سامانه رسيدگي به شكايات سازمان بازرسي كل كشور به نشاني اينترنتي http:\shekayat.bazrasi.ir آماده دريافت شكايات و اعلامات شهروندان محترم در اين زمينه ميباشد.

  + نوشته شده در  دوشنبه 23 آبان1390ساعت 1:33  توسط محسن  | 

  یک افتخار دیگر برای سیمان داراب

  هشتمین جایزه ملی کیفیت با تقدیر از برگزیدگان این دوره در مرکز همایش های برج میلاد بکار خود پایان داد.

  واحد تولید انواع سیمان پورتلند خاکستری سیمان داراب عنوان دارنده گواهی اشتهار به کیفیت یک ستاره را کسب کرد.

  + نوشته شده در  پنجشنبه 19 آبان1390ساعت 14:8  توسط محسن  | 

  برداشت مکانیزه پنبه برای نخستین بار در جنوب کشور

  صداو سیمای مرکز فارس سه شنبه ، 17 آبان 1390
  altبرای نخستین بار در جنوب کشور برداشت مکانیزه پنبه در شهرستان داراب فارس آغاز شد.
  پنبه فارس تاکنون به صورت دستی برداشت می شده که امسال برای اولین بار در جنوب کشور این طرح در 100 هکتار از مزارع داراب اجرا می شود.
  اکنون دو دستگاه مکانیزه برداشت پنبه در شهرستان های گرگان و داراب فعالیت می کند.
  برداشت پنبه از سطح چهار هزار هكتار از مزارع اين شهرستان آغاز شده که متوسط توليد پنبه درهرهكتاراز مزارع اين شهرستان سه و نيم تن است.
  پيش بيني مي شود تا پايان دي ماه امسال بيش از 13 هزار تن پنبه از مزارع اين شهرستان برداشت شود.
  احمد دزفولی مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی فارس گفت:کاهش هزینه های برداشت تا یک پنجم ، کاهش زمان برداشت محصول از 400 نفر ساعت در هکتار به2 و نیم ساعت و تمیزی محصول از مزیت های این طرح است.
  شهرستان داراب بزرگترين توليد كننده پنبه در جنوب كشور است .
  شهرستان داراب با مساحت 6 هزارو 541 کیلومتر مربع در254 كيلومتري جنوب شرق شيراز قرار دارد.
  شهرستان های داراب ، زرین دشت ، فسا ، نی ریز ، لار و سروستان به ترتیب بیشترین تولید پنبه را در استان فارس دارد.
  برداشت پنبه از اول آبان ماه آغاز و تا نیمه اول دی ماه ادامه دارد.
  + نوشته شده در  چهارشنبه 18 آبان1390ساعت 1:34  توسط محسن  | 

  برگزاري مراسم سيزده آبان در داراب

   

  به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي فارس، حجت الاسلام احمد نجفي رييس اداره تبليغات اسلامي داراب صبح امروز در اين خصوص گفت: در اين مراسم راهپيمايان پس از طي مسير ميدان انقلاب تا بلوار بسيج و با حمل پلاکاردها و سردادن شعارهاي مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل نفرت و انزجار خود را از استکبار جهاني اعلام داشتند.

  وي تصريح کرد: شرکت کنندگاه در اين مراسم با تجمع در مصلاي امام خميني(ره) و سردادن الله‌اکبر مفاد قطعنامه سراسري را تائيد كردند.

  + نوشته شده در  دوشنبه 16 آبان1390ساعت 16:55  توسط محسن  | 

  خانواده های دارابی با شیوه های تغذیه سالم آشنا شدند

  شیراز - 120 نفر از خانواده های شهرستان داراب با شركت در یك كارگاه آموزشی با جدیدترین دستاوردهای علمی دنیا در زمینه تغذیه سالم و راهكارهای دستیابی به سلامت آشنا شدند.

  خانواده های دارابی با شیوه های تغذیه سالم آشنا شدند

  به گزارش ایرنا، در این كارگاه آموزشی یكی ازاعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، راهكارهای برخورداری از سلامت و شادابی را برای شركت كنندگان در این كارگاه آموزشی بیان كرد.

  دكترمولا صالحی ، بیان داشت: ورزش همراه با تغذیه مناسب ، بهداشتی و سالم، پرهیزاز پرخوری و عدم مصرف غذاهای چرب و فست فودها از مهمترین راهكارهای دستیابی به سلامت است.

  وی افزود: سلامتی بدون ورزش دست یافتنی نیست و برای داشتن جسم و روحی سالم باید ورزش را در زندگی پررنگ كنیم .

  این كارگاه آموزشی توسط كمسیون امور بانوان و با همكاری اداره ورزش و جوانان شهرستان داراب برگزار شد.

  + نوشته شده در  شنبه 14 آبان1390ساعت 18:53  توسط محسن  | 

  تعاون روستايي داراب ، درآمدزاترين اتحاديه درفارس است

  شيراز - معاون اداري مالي سازمان تعاون روستايي استان فارس گفت: اتحاديه تعاون روستايي شهرستان داراب ، جزو تعاوني هاي نمونه در زمينه خدمات رساني و درآمدزاترين آنها در اين استان به شمار مي آيد.

  تعاون روستايي داراب ، درآمدزاترين اتحاديه درفارس است

  علي محمد اصغري در آيين معارفه رييس جديد اداره تعاون روستايي شهرستان داراب ، بيان داشت: در تعاون روستايي اين شهرستان ، خدمت رساني آسان و مطلوب به بهره برداران و توجه به قدرت پول و سرمايه گذاري تحقق يافته است.

  وي افزود: شبكه تعاوني روستايي از گسترده ترين و قدرتمندترين شبكه هاي تعاوني در كشور است و ويژگي ارزشمند آنها اين است كه از ابتدا به صورت شبكه اي و تعاوني بوده اند.

  وي در ادامه گفت: فلسفه تشكيل تعاوني هاي روستايي تسهيل در بخش كشاورزي و ايجاد مساعدت براي اين مجموعه است.

  اصغري ، تنها راه حيات، سعادت و خدمت رساني تعاوني هاي روستايي توليد و عرضه را، ارتباط تنگاتنگ و بلا فصل با مجموعه هاي مرتبط به ويژه با جهاد كشاورزي دانست.

  معاون اداري مالي سازمان تعاون روستايي استان فارس بيان كرد: كمبودها و مشكلاتي هم در شركت تعاوني هاي كشور وجود دارد كه از جمله آنها مي توان به پديده ي خشكسالي و كمبود نقدينگي اشاره كرد ليكن اين كمبود ها نمي تواند موجب ركود درفعاليت هاي اين مجموعه شود.

  دراين آيين ، محمدرضا ستوده به عنوان مديرجديد تعاوني روستايي شهرستان داراب معرفي و از خدمات مديرپيشين اين اداره تقدير شد.

  + نوشته شده در  شنبه 14 آبان1390ساعت 16:56  توسط محسن  | 

  عملیات انتقال آب به روستای حسن آباد داراب به اتمام رسید

  شیراز - رییس اداره آب و خاك جهاد كشاورزی شهرستان داراب گفت: فاز چهارم احداث كانال انتقال آب به روستای حسن آباد از توابع بخش مركزی این شهرستان به پایان رسید .
  عملیات انتقال آب به روستای حسن آباد داراب به اتمام رسید

  اصغرچوپانی در گفت و گو با ایرنا ، افزود :این كانال با اعتبار187 میلیون و 700 هزار ریال از محل اعتبارات استانی جهاد كشاورزی داراب ساخته شده و برای احداث آن یك هزار و 200 مترجاده دسترسی احداث شده است .

  وی بیان كرد: فاز چهارم این كانال به طول 800 متر و به شكل ذوذنقه ای با عرض كف 45 سانتی متر ، ارتفاع 45 سانتی متر و با شیب دیواره یك به یك ظرف مدت چهار ماه احداث شده است .

  وی بیان كرد : درسه فاز گذشته ، چهار كیلومتر از این كانال احداث شد و فاز چهارم این كانال از توانایی انتقال 250 لیتر در ثانیه آب قنات روستای حسن آباد و تلمبه های اطراف برخورداراست ضمن این كه از هدر روی 75 لیتر در ثانیه آب موجود نیز جلوگیری می شود.

  + نوشته شده در  شنبه 14 آبان1390ساعت 11:24  توسط محسن  | 

  بيش از 25 هزار قطعه بچه ماهي در استخرهاي ذخيره آب كشاورزي داراب رها شد

  شيراز - مسوول امور دام جهاد كشاورزي شهرستان داراب گفت: طي شش ماه نخست امسال بيش از 25 هزار قطعه بچه ماهي در 20 استخر ذخيره آب كشاورزي اين شهرستان رها شد كه اين ميزان در مقايسه با پارسال حاكي از 25 درصد افزايش است.

  بيش از 25 هزار قطعه بچه ماهي در استخرهاي ذخيره آب كشاورزي داراب رها شد

  مجيد رنجبر در گفت و گو با ايرنا ، هدف از اجراي اين طرح را غني سازي آب مورد استفاده در كشاورزي ، كمك به اقتصاد خانواده و افزايش توليد گوشت سفيد دراين شهرستان عنوان كرد و افزود : اين ماهي ها از نوع كپور و آمور و جزو ماهيان گرم آبي است و خوراك آنها يونجه و ضايعات كشاورزي است و ظرف 9 تا 12 ماه آماده ارائه به بازار مي شوند .

  وي بيان كرد : پيش بيني مي شود امسال بيش از 20 تن گوشت ماهي از استخر هاي ذخيره آب كشاورزي داراب برداشت شود .

  مسول امور دام جهاد كشاورزي داراب اضافه كرد : به دليل خشكسالي و كمبود آب، استخرهاي ذخيره آب كشاورزي بسياري در داراب احداث شده است كه در صورت تامين بچه ماهي، ظرفيت استخر هاي موجود و تقاضاي كشاورزان اين شهرستان بيش از سه برابر وضعيت موجود است .

  وي افزود : در هر متر مكعب از استخر هاي داراب مي توان سه الي چهار قطعه ماهي پرورش داد .

  رنجبر، ادامه داد: شهرستان داراب با رها سازي 25 هزار قطعه بچه ماهي مقام نخست توليد گوشت ماهي در استخرهاي ذخيره آب كشاورزي در استان فارس را به خود اختصاص داده است .

  + نوشته شده در  شنبه 14 آبان1390ساعت 11:23  توسط محسن  | 

  تولید پرتقال داراب 40 درصد کاهش یافت

  شيراز - كارشناس مسوول باغباني جهاد كشاورزي شهرستان داراب گفت: به سبب تغييرات درمايي در زمان گل دهي و گرده افشاني ، امسال ميزان توليد پرتقال در اين شهرستان با 40 درصد كاهش مواجه است.
  توليد پرتقال داراب 40 درصد كاهش يافت

  علي جباري در گفت و گو با ايرنا ، افزود: اين شهرستان با 14هزار هكتار سطح زير كشت و توليد سالانه 280 هزار تن مركبات ، مقام دوم توليد اين محصول در استان فارس را به خود اختصاص داده است.

  وي بيان داشت: متوسط برداشت پرتقال درهرهكتاراز باغ هاي داراب 20 تن است و پيش بيني مي شود امسال حدود 168 هزار تن مركبات از باغ هاي اين شهرستان برداشت شود كه اين رقم نسبت به پارسال حاكي از 40 درصد كاهش است.

  وي ، اضافه كرد: مركبات توليدي شهرستان داراب علاه براينكه به اكثر استان هاي كشور ارسال مي شود توسط تجار محلي اين شهرستان به كشورهاي حاشيه خليج فارس نيز صادر مي گردد.

  كارشناس مسوول باغباني جهاد كشاورزي داراب افزود: ارقام غالب پرتقال در داراب، واشنگتن ناول، تامسون ناول، والنسيا، محلي و تو سرخ است.

  جباري با بيان اينكه تنها 20 درصد از مركبات توليدي در داراب سورتينگ و بسته بندي مناسب مي شود افزود: پنج واحد سورتينگ مكانيزه ، سه واحد سورتينگ نيمه مكانيزه و سردخانه پنج هزارتني مركبات در داراب ، كار بسته بندي و عرضه اين محصول را برعهده دارند.

  وي بيان كرد: شرايط مناسب آب و هوايي، استفاده از نهال هاي سازگار با آب و هواي داراب، و استفاده از ارقام مرغوب موجب شده است مركبات توليدي در اين شهرستان ازنظرطعم و رنگ و در صد ويتامين ها در كشور جزو بهترين ها باشد.

  در شهرستان داراب بيش از 29 هزارهكتارباغ ديم و 18 هزارهكتار باغ آبي وجود دارد و مركبات با 14 هزار هكتار سطح زير كشت ، بيشترين ميزان باغ هاي آبي اين شهرستان را تشكيل مي دهد.

  + نوشته شده در  جمعه 13 آبان1390ساعت 16:30  توسط محسن  | 

  سالن اختصاصی ژیمناستیک شهرستان داراب به بهره برداری رسید

  به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش با حضور عباسعلی توانا سرپرست حوزه نایب رئیسی فدراسیون ژیمناستیک, تنی چند از پیشکسوتان ورزش و تعدادی زیادی از اولیاء ورزشکاران , سالن ژیمناستیک شهرستان داراب افتتاح گردید .

  به گزارش روابط عمومی فدراسیون در مراسم افتتاحیه کشاورز رئیس اداره ورزش و جوانان،بی ریا رئیس شورای شهر سیستانی و شیعه زاده پیشکسوتان ورزش رضایی معاون اداره ورزش و جوانان بهمنیان رئیس هیات ژیمناستیک این شهرستان حضور داشتند . در این مراسم تعدادی از ورزشکاران به اجرای برنامه های نمایشی پرداختند .

  شایان ذکر است شهرستان داراب یکی از فعال ترین شهرستانها در زمینه ژیمناستیک می باشد. ضمنا در جریان این بازدید نایب رئیس فدراسیون در منزل سید ضیاء کمانه از قهرمانان بزرگ و پیشکسوتان رشته دو و میدانی حضور یافت و نامبرده را از روند رو به رشد ژیمناستیک در کشورمان مطلع ساخت در پایان این دیدار سلامت این بزرگ مرد ورزش کشورمان ازخداوند منان خواستار گردید.

  + نوشته شده در  چهارشنبه 11 آبان1390ساعت 16:12  توسط محسن  | 

  برداشت پنبه در داراب آغاز شد.

  برداشت پنبه در داراب آغاز شد

  شيراز - مدير شركت پنبه كاران شهرستان داراب گفت: برداشت پنبه از سطح چهار هزار هكتار از مزارع اين شهرستان آغاز شد.

  برداشت پنبه در داراب آغاز شد

  محمد علي انصاري ، سه شنبه در گفت و گو با ايرنا بيان داشت: متوسط توليد پنبه درهرهكتاراز مزارع اين شهرستان سه و نيم تن است و پيش بيني مي شود تا پايان دي ماه امسال بيش از 13 هزار تن وش پنبه از مزارع اين شهرستان برداشت شود.

  وي با اشاره به اين كه امسال سطح زير كشت پنبه در شهرستان داراب در مقايسه با پارسال 20 درصد افزايش داشت ، گفت: دليل اين افزايش ، مقاومت اين گياه به شوري و خشكي، قيمت مناسب اين محصول در سال گذشته و تغيير الگوي كشت در اين شهرستان است.

  انصاري ، اظهار داشت: در 75 درصد از مزارع پنبه اين شهرستان رقم بختگان، در20 درصد از مزارع رقم گلستان در پنج درصد از مزارع، رقم نامبر و ديگر ارقام جديد كشت شده است.

  مدير شركت پنبه كاران داراب اضافه كرد: 650 هكتار از مزارع پنبه اين شهرستان به صورت مستقيم و بي خاك ورزي و 800 هكتار از آنها به صورت كم خاك ورزي كشت شده است.

  مدير شركت پنبه كاران داراب افزود: كارخانه كرك زني بذر پنبه شهرستان داراب يكي از چهار كارخانه موجود در كشور است كه پارسال بيش از يك هزار و 400 تن بذر پنبه مورد نياز كشاورزان استان فارس و بخشي از استان هاي مازنداران و گلستان را تامين كرده است.

  وي افزود: طي سال هاي اخير كه پنبه صادر نمي شود پنبه شهرستان داراب به كارخانه ريسندگي و بافندگي استان هاي اصفهان ، قم يزد و تهران ارسال مي شود.

  شهرستان داراب بزرگترين توليد كننده پنبه در جنوب كشور است و پنبه اين شهرستان ازنظر رنگ و ظرافت بهترين كيفيت را در خاورميانه به خود اختصاص داده است.

  + نوشته شده در  سه شنبه 10 آبان1390ساعت 16:39  توسط محسن  | 

  فازدوم احداث كانال انتقال آب در جنت شهر داراب به اتمام رسيد

  رييس اداره آب و خاك جهاد كشاورزي شهرستان داراب گفت: به منظور جلوگيري از هدر روي آب و همچنين استفاده بهينه از اين موهبت خدادادي ، فاز دوم احداث كانال انتقال آب چشمه خرچنگ درمنطقه جنت شهر داراب به اتمام رسيد.

  اصغر چوپاني در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين كانال كه جنس آن سنگ و سيمان است داراي يك هزار و 600 متر طول ، 60 سانتي متر عرض و ارتفاع آن 50 سانتي متر است .

  وي افزود: اين كانال با اعتباريك ميليارد و 200 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني جهاد كشاورزي احداث شده و از توانايي انتقال 250 ليتر درثانيه آب از چشمه خرچنگ برخوردار است .

  وي با بيان اينكه با ساخت اين كانال از هدر روي 50 ليتر درثانيه آب چشمه خرچنگ جلوگيري شده است افزود: آبدهي اين چشمه 150 ليتر درثانيه است و 200 هكتار از باغ هاي مركبات جنت شهر را آبياري مي كند.

  رييس اداره آب و خاك جهاد كشاورزي شهرستان داراب اضافه كرد: در فاز نخست اين پروژه سه كيلومتر كانال انتقال آب احداث شده و به بهره برداري رسيده است .

  + نوشته شده در  سه شنبه 10 آبان1390ساعت 11:46  توسط محسن  | 

  تخفیف حق بیمه برای کشاورزان

  صداو سیمای مرکز فارس
  يكشنبه ، 8 آبان 1390 ، 18:23
  alt
  شیراز / واحد مرکزی خبر /
  کشاورزان پیشرو 5 تا 30 درصد حق بیمه خود را کمتر از سایر کشاورزان پرداخت می کنند.
  مدیر عامل صندوق بیمه کشاورزی کشور گفت : کشاورزانی که محصول خود را بیمه کرده اند و برای یک سال غرامت دریافت نکرده اند 10 درصد ، کشاورزانی که 2 سال غرامت دریافت نکرده اند 15 درصد و نهایتا کشاورزانی که سه سال به بالا محصولات خود را بیمه کرده اند اما غرامت دریافت نکرده اند 20 درصد در پرداخت حق بیمه خود تخفیف دریافت می کنند .
  آقای ذبیحی که برای بررسی مشکلات بیمه ای کشاورزان داراب به این شهرستان سفر کرده بود در مصاحبه با خبرنگار آزاد صدا و سیما اظهار داشت: کشاورزانی که در راستای کشاورزی پایدار ، خاک ورزی حفاظتی ، حفظ منابع آب و خاک و مصرف بهینه آب اقدام نمایند از 5 تا 30 درصد تخفیف در پرداخت حق بیمه محصولات کشاورزی برخوردار می شوند .
  وی یکی دیگر از مشکلات کشاورزان را پرداخت حق بیمه محصولات خود در زمان کاشت به صورت یکجا عنوان و خاطر نشان کرد: از این پس کشاورزان می توانند به صورت اقساط حق بیمه محصولات خود را پرداخت نمایند .
  مدیر عامل صندوق بیمه کشاورزی کشور همچنین از بیمه شدن 125 محصول زراعی، باغی و دامی جدید در آینده نزدیک خبر داد و گفت : ایران با بیمه کردن این محصولات به 5 کشور اول دنیا در بیمه کردن محصولات مختلف دست می یابد.
  + نوشته شده در  دوشنبه 9 آبان1390ساعت 22:5  توسط محسن  | 

  بیمه گلستان های دیم داراب برای اولین بار در کشور

  خبرگزاری پانا: مدیر جهاد کشاورزی داراب از بیمه گلستان های دیم داراب برای اولین بار در کشور خبر داد

  به گزارش خبرگزاری پانا، فرهاد شریفی اظهار داشت: در این شهرستان 29 هزار هکتار باغ دیم وجود دارد و 10 هزار خانوار ازدرآمد این باغات امرار معاش می کنند که خواستار پوشش بیمه برای محصولات دیم هستند

   وی افزود: مهمترین مشکلات کشاورزان در خصوص بیمه، عدم تطبیق تقویم بیمه ای با تقویم زراعی، عدم بیمه اصل درختان و سایر تجهیزات کشاورزی مانند چاه، پمپ و لوله، تراکتور و کمباین است

   شریفی عدم بیمه پذیری برخی از محصولات کشاورزی مانند کنجد و گردوی دیم، تغییر برآورد میانگین خسارت بر اساس عملکرد 10 ساله به جای میانگین پنج ساله با احتساب ظریب افزایش عملکرد، زمان بر بودن سیستم پرداخت خسارت و کمبود نقدینگی کشاورزان در زمان بیمه کردن محصولات را از دیگر مشکلات عنوان داشت

   

  + نوشته شده در  یکشنبه 8 آبان1390ساعت 17:9  توسط محسن  | 

  عمليات اجرايي ساخت تصفيه خانه ي شهرك صنعتي داراب با 70درصد پیشرفت

  شيراز - مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان فارس گفت: هم اينك 10 تصفيه خانه صنعتي درشهرك ها و نواحي صنعتي اين استان درحال ساخت است كه هفت تصفيه خانه از پيشرفت فيزيكي بالاي 70 درصد برخوردار است.

  10 تصفيه خانه صنعتي در شهرك هاي صنعتي فارس در حال ساخت است

  به گزارش ايرنا، مهندس علي همت در نشست كميته فني و عمراني شركت شهرك هاي صنعتي استان فارس افزود: اين هفت تصفيه خانه فاضلاب صنعتي در شهرك ها و نواحي صنعتي ارسنجان، نورآباد، شيراز، داراب، سروستان، ملوسجان شيراز و خرم بيد درحال ساخت هستند.

  همت اظهار داشت: عمليات اجرايي ساخت تصفيه خانه ي شهرك صنعتي داراب با ظرفيت 330 متر مكعب در روز با پيشرفت 70 درصدي در حال انجام است و تا شش ماه آينده وارد مدار خواهند شد.

  مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي فارس هدف اصلي از ساخت تصفيه خانه ها را تصفيه فاضلاب خام صنعتي، استفاده از پساب تصفيه شده در مصارف فضاي سبز، كشاورزي، باغ ها و ساير مصارف عمومي صنعتي با در نظر گرفتن حفظ محيط زيست و نيل به توسعه پايدار برشمرد.ك/2

  + نوشته شده در  شنبه 7 آبان1390ساعت 22:33  توسط محسن  | 

  آموزش های فنی و حرفه ای به جوانان جنت شهری

  دوشنبه ، 2 آبان 1390 ، 11:22 صداو سیمای مرکز فارس:
  altدر 6 ماه نخست امسال 100 نفر از جوانان جنت شهر داراب آموزش های فنی و حرفه ای را فرا گرفتند .
  این دوره های آموزشی شامل پرورش زنبور عسل – گیاهان دارویی – کشت گلخانه ای و پرورش گوسفند بود.
  کاووسی رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای داراب گفت : این دوره های آموزشی با هدف بالابردن کیفیت محصولات تولیدی– جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیردار در کشاورزی - آشنایی با روش های نوین تولید و جایگزینی ارقام تجاری به جای ارقام سنتی برگزار شد.
  + نوشته شده در  شنبه 7 آبان1390ساعت 9:36  توسط محسن  | 

  دیدگاه افشاری در مورد استیضاح وزیر اقتصاد

  خبرگزاری پانا - با اینکه مجلس استیضاح وزیر اقتصاد را اعلام وصول کرده اما نمایندگان کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه با اعلام رضایت از عملکرد حسینی استیضاح وی را بر خلاف مصالح جامعه و اقتصاد عنوان کرده و با اشاره به خدمات وی این اقدام را بدور از انصاف می دانند.
  نماینده داراب در این خصوص با بیان اینکه فرمایشات رهبری فصل الخطاب است، گفت: در دیدار اخیر، رهبر معظم انقلاب در مورد مسئله اختلاس به این نکته اشاره کردند که باید آرامش به مردم برگردد. وی افزود: هر زمان که موضوعی پیش بیاید که موجب ناراحتی افکار عمومی گردد، فرمایشات ایشان، آرامش را به کشور و مردم برمی گرداند.
  + نوشته شده در  شنبه 7 آبان1390ساعت 9:32  توسط محسن  | 

  عمليات گازرساني به روستای نرده شهر

  شيراز - معاون مهندسي شركت گاز استان فارس گفت: در ادامه روند گاز رساني به دورافتاده ترين نقاط اين استان و با اتمام طرح هاي مطالعاتي ،عمليات اجرايي گازرساني به روستای نرده شهر از توابع شهرستان داراب با اعتباري افزون بر شش ميليارد و 553 ميليون ريال آغاز شد.

  عمليات گازرساني به شهر نرده داراب آغاز شد
  به گزارش ايرنا، مهندس ميدانشاهي افزود: براي اجراي اين پروژه 12 هزار و 350 مترتجهيزات گازرساني از نوع فولادي و پلي اتيلن و و همچنين ساخت و راه اندازي يك واحد تاسيسات دستگاه تقليل فشار با ظرفيت m35000 در نظر گرفته شده است.
  وي بيان كرد: با اتمام اين پروژه مردم این روستا از مزاياي گاز طبيعي بهره مند خواهند شد.

  + نوشته شده در  یکشنبه 1 آبان1390ساعت 21:3  توسط محسن  | 

  مسکن مهر داراب 10 تا 25 درصد از برنامه زمان­بندی شده عقب­تر است


  اصغر هادی – روزنامه عصر مردم داراب
  دیهیمی  مدیرکل مسکن و شهرسازی فارس که به منظور بازدید از مسکن مهر داراب و بررسی مشکلات آن به داراب سفر کرده بود، در جمع پیمانکاران این طرح گفت: سقف تمامی ساختمان­های مسکن مهر داراب باید تا آخر شهریور 90 زده می­شد اما هم­اکنون بین 55 تا 85 درصد سقف­ها زده شده است.
  وی افزود: در این طرح 8 پیمانکار بیش از 1300 واحد مسکن مهر را ساخته و تحویل مردم می­دهند.
  مدیرکل مسکن و شهرسازی فارس اظهار امیدواری کرد: در هفته دولت سال 1391 ساختمان­های مسکن مهر داراب به بهره­برداری می­رسد.
  در این جلسه پیمانکاران مهمترین مشکلات خود را مطالبات مالی پیمانکاران از مسکن و شهرسازی عدم حضور مهندسین ناظر در شهرستان داراب و دیر آمدن آنها برای بازدید از طرح و کمبود نیروی کار در داراب اعلام کردند.
  مدیرکل مسکن و شهرسازی قول داد تمامی مطالبات پیمانکاران در اسرع وقت به آنها پرداخت شود منوط به اینکه سقف­های ساختمان­ها را تمام کنند.
  دیهیمی در این جلسه گفت: کار 813 سقف از 1300 سقف به پایان رسیده و بقیه نیز در دست اقدام است.گفتنی است طرح مسکن مهر داراب از خردادماه 1389 آغاز شده و تاکنون بین 60 تا 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
  در این جلسه پیمانکار ساختمان­های مسکن مهر مددجویان کمیته امداد امام خمینی به عنوان پیمانکار نمونه مسکن مهر داراب انتخاب شد.

  + نوشته شده در  یکشنبه 1 آبان1390ساعت 0:16  توسط محسن  | 

  برگزاری همايش آسيب شناسي موادمخدرصنعتي جديد درداراب

  اشاعه مواد مخدر دربين جوانان يكي از اجزاي جنگ نرم دشمنان عليه نظام ماست
  شيراز - فرماندار داراب گفت: مواد مخدر يكي از اجزاي جنگ نرم دشمنان جمهوري اسلامي در مقابله با ايران است و با اشاعه آن قصد براندازي نظام و از صحنه خارج كردن جوانان را دارند .
  اشاعه مواد مخدر دربين جوانان يكي از اجزاي جنگ نرم دشمنان عليه نظام ماست
  به گزارش ايرنا، محمد رضا تدين درهمايش آسيب شناسي موادمخدرصنعتي جديد درداراب ، نقش خانواده و مدرسه در تعليم و تربيت فرزندان و جلوگيري از ابتلاي آنان به مواد مخدر را اساسي دانست و افزود : با آموزش احكام اسلام و قرآن به كودكان و جوانان مي توان از ابتلا ي آنان به مواد مخدر جلوگيري كرد و ضمن مقابله با تهديدات نرم دشمن اين تهديدات را به فرصت تبديل كرد و افرادي متقي پرورش داد .
  در اين همايش مديران ادارات و مدارس ، طلاب حوزه علميه برادران و خواهران ، مروجين جهاد كشاورزي و بسيج ، مددجويان كميته امداد ، بهزيستي و بخشداران داراب با راهكارهاي مقابله با گسترش مواد مخدردر خانواده ها ، نقش خانواده ها در ابتلاي فرزندان به مصرف مواد مخدر، نحوه شناسايي معتادان به مواد مخدر صنعتي ، تاثيرات مواد مخدر بر روح ، روان و جسم افراد معتاد و عوامل گرايش جوانان به مواد مخدر صنعتي ، آشنا شدند .
  + نوشته شده در  سه شنبه 26 مهر1390ساعت 20:40  توسط محسن  | 

  برگزاری همایش حافظ شناسی در دانشگاه پیام نور داراب

  شیراز - خبرگزاری مهر: انجمن ادبی باران شهرستان داراب باهمکاری دانشگاه پیام نور،شهرداری وشورای شهرداراب همایش حافظ شناسی را درسالن آمفی تئاترشهرستان داراب برگزار کرد.

  دراین همایش استادبهمنی ازچهره های برجسته ادبیات ایران به عنوان سخنران این همایش،افشاری نماینده مردم شهرستانهای داراب وزرین دشت درمجلس شورای اسلامی، فولادی ازاعضای هیئت علمی پیام نورمرکزداراب وعضوانجمن ادبی باران اساتید دانشگاههای شهرستان داراب وجمعی ازاقشارمردم شهرستان نیزحضورداشتند.

  در این مراسم که باشعرخوانی تعدادی ازشاعران شهرستان داراب همراه بود، استادبهمنی بابیان اینکه داراب ازسرمایه های خوب ادبی وفرهنگی برخورداراست اذعان داشت که شاعران فرهنگ دوست بایدحافظ رابه عنوان الگوی راه خودقراردهند.

  درادامه افشاری ازدیگرسخنران این برنامه نیز با بیان اینکه هدف ازبرگزاری این همایش هم اندیشی، تعامل وهمفکری دانشجویان وشاعران ودیگرعلاقه مندان است، اعلام کرد: تلاش می شود شهرستان داراب ازلحاظ فرهنگی وادبی درسطح قابل قبولی قرار گیرد. درپایان نیزازبهمنی به خاطرحضوردراین همایش تقدیروتشکربه عمل آمد.

  + نوشته شده در  دوشنبه 25 مهر1390ساعت 22:10  توسط محسن  | 

  عمليات آبرساني به روستاي فتح آباد داراب آغاز شد

   
  شيراز - رييس اداره آبفاي روستايي شهرستان داراب گفت: به منظور تامين آب آشاميدني سالم 450 خانوارساكن روستاي فتح آباد از توابع بخش جنت داراب ، عمليات اجرايي حفرچاه آب آشاميدني روستاي فتح آباد اين شهرستان آغاز شد .
  عمليات آبرساني به روستاي فتح آباد داراب آغاز شد
  سيد مهدي سيدي در گفت و گو با ايرنا افزود: اين چاه از نوع آهكي و به صورت ديون و به عمق 300 متر در نزديكي جنت شهر حفر مي شود.
  سيد مهدي سيدي با بيان اين كه، اعتبار مورد نياز براي به انجام رسيدن عمليات حفر اين چاه يك ميليارد و 300 ميليون ريال است ، گفت: در صورت تامين هشت ميليارد ريال اعتبار، برقرساني به اين پروژه ، ساخت موتورخانه و 13 كيلومتر خط انتقال آن نيز انجام خواهد شد.
  وي اضافه كرد: تا يك هفته آينده عمليات حفر اين چاه به پايان مي رسد .
  روستاي فتح آباد با 450 خانوار جمعيت در 25 كيلومتري شرق داراب واقع شده است و تا كنون آب آشاميدني آن از طريق چاه كشاورزي اجاره اي و آبرساني سيار تامين مي شده است .
  اهالي روستاي ياد شده تا كنون چندين نوبت درخواست خود مبني بر ساماندهي به وضعيت آب اين روستا را با مسوولان مطرح كرده بودند.
  + نوشته شده در  یکشنبه 24 مهر1390ساعت 12:4  توسط محسن  | 

  کشف شهر گمشده باستانی "جرم‌وا" در داراب فارس

  بقایای شهر گمشده جرم‌وا پس از هزار سال در منطقه داراب استان فارس کشف شد. در حال حاضر محدوده این شهر باستانی که گفته می‌شود از دوران پیش‌ از تاریخ تا قرن سوم هجری قمری مورد سکونت بوده مورد حفاری‌های غیرمجاز قرار گرفته است. نشانه‌های این شهر تاریخی را می‌توان در کتاب جغرافیایی ابوعبدالله مِقدسی مشاهده کرد.

  یکی از کارشناسان تاریخ در استان فارس پس از بررسی‌های فروان در اطراف شهر داراب موفق به کشف شواهدی از شهر باستانی گمشده جَرم‌وا شد. در حال حاضر در عرصه این شهر باستانی حفاری‌های غیرمجاز انجام گرفته و غارت محوطه همچنان ادامه دارد.


  محدوده شهر باستانی داراب در استان فارس

  به گزارش CHN شهر باستانی جرم‌وا احتمالا از ادوار پیش از تاریخی تا سده چهارم هجری وجود داشته است که پس از آن به دلایل مختلفی که هنوز آشکار نیست ناپدید شده‌است. نشانه‌های این شهر تاریخی را می‌توان در کتاب جغرافیایی ابوعبدالله مِقدسی مشاهده کرد.
  «جمشید صداقت‌کیش»، کارشناس تاریخ و کاشف شهر گمشده جرم‌وا دراین‌باره به CHN گفت: «پیش از کشف این شهر تاریخی شواهد آن را در کتاب ابوعبدالله مِقدسی مطالعه کرده بودم اما هنوز مکان این شهر به درستی برایم مشخص نبود. چندی پیش یکی از دانشجویان سابق من، برایم از حفاری‌های غیرمجاز در منطقه‌ای که جرمو خوانده می‌شد گفت که این عنوان برایم جالب بود. بر اساس اطلاعات داده شده به محل حفاری‌ها رفتم و پس جستجوی فراوان دو قلعه بر فراز کوه یافتم که نخستین نشانه‌ها از این شهر گم‌شده بود.»
  وی در ادامه گفت: «قلعه نخست 250 متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و برای دسترسی به آن نیاز به یک پیاده‌روی 25 دقیقه‌ای است. در میان قلعه سدی به ارتفاع 10 تا 12 متر ایجاد شده که احتمالا وظیفه جمع‌آوری آب باران را داشته‌است. این سد دولایه از ساروج ساخته شده و لایه نخست آن هنوز سالم است.»
  به گفته وی سفال‌های دوره پیش از تاریخی که به‌نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها سفال‌های آشپزخانه‌ای باشد در اطراف این محوطه دیده می‌شود.
  از سوی دیگر ادامه بررسی‌ها منجر به کشف قلعه دوم که به نظر می‌رسد یک برج باشد، شده‌است که به گفته صداقت‌کیش این دو قلعه به شهر گمشده جرم‌وا مربوط می‌شوند.
  صداقت‌کیش دراین‌باره گفت: «در مقابل جنت‌شهر و بر فراز کوه تپه‌ای دیده می‌شود که مردم به آن ارم یا گلستان ارم می‌گویند. این همان قلعه دوم یا برج است که از سنگ و گچ و خشت خام ساخته شده‌است. این قلعه چهار پنجره در اطراف خود دارد و پایین این کوه ساختمان‌هایی با ملات سنگ‌چین و خشکه‌چین و دیواره‌های باغ وجود دارد. همچنین در این منطقه یک قنات به چشم می‌خورد که گفته می‌‌شود این قنات تا سال 60 خورشیدی حدود 30 اینچ آب داشته‌است.»
  بررسی‌های این کارشناس تاریخ در قلعه دوم منجر به شناسایی شیشه‌های دوره ساسانی و مقدار زیادی سرباره آهن شده‌است که نشان از سکونت طولانی در آن دارد.
  صداقت‌کیش می‌گوید: «از زمان کورش تا سده نهم هجری قمری 500 هزار کرد در فارس زندگی می‌کرند که البته پس از آن اطلاع چندانی از این اقوام در منطقه نداریم. آن‌ها در 5 ایل زندگی می‌کردند که یکی از این ایل‌ها به نام "رم کاریان" یا به عربی "زم کاریان" در منطقه داراب وجود داشته است. مدتی رئیس این ایل کاریان در داراب "مهدی" بود که حتی ایل او را هم "رم مهدی" یا "زم مهدی" می‌نامیدند. در سده چهارم هجری در لابلای کتاب‌های جغرافیایی ذکر شده‌است که از داراب به سوی "فَرگ" به شهر رم مهدی می‌رسند. "ابو‌عبدالله مِقدسی" در 375 هجری قمری همین مسیر را طی کرده و از شهر داراب به شهری به نام جرم‌وا می‌رسد که هیچ کتاب دیگری از این شهر اسم نبرده‌است.»
  به گفته وی، بی‌تردید این دو قلعه کشف شده که در ارتباط با هم هستند بقایای همان شهر رم یا رم مهدی یا جرم‌وا هستند. از سوی دیگر چون در جغرافی‌دانان در ارائه اطلاعات بین‌راه، قلعه‌های برفراز کوه را ملاک قرار نمی‌دهند، احتمالا این شهر در دشتی واقع شده که اکنون "جنت ‌شهر" است.
  این کارشناس تاریخ می‌گوید که اگر در میان 500 هزار کرد که به شکل ایلی زندگی می‌کردند، هر ایل 100 هزار نفر داشته باشد، پس باید دشت بزرگی متعلق به این شهر گمشده باشد که با توجه به قلعه‌های یافت شده و ارتباط آن‌ها، تنها جنت‌‌ شهر ویژگی‌های چنین دشتی را دارد.
  صداقت‌کیش در پایان با تاکید بر وضعیت نابسامان منطقه گفت: «حفاری‌های غیرمجاز به طور گسترده انجام گرفته و برخی نقاط تا ارتفاع 4 متر هم کنده شده‌است. به نظر می‌رسد که سازمان میراث فرهنگی هرچه سریعتر باید نسبت به حفاظت و مطالعات باستان‌شناسی منطقه اقدام کند.
  + نوشته شده در  پنجشنبه 21 مهر1390ساعت 10:41  توسط محسن  | 

  تذكر كتبي افشاری به وزرای نیرو و کشور


  نماينده مجلس:بخشي ازمشكلات كشاورزي ناشي ازنبود مديريت است

  افشاری نماینده داراب در تذکری به وزیر نیرو تسریع در گازرسانی به روستاهای داراب و زرین دشت و در تذکر دیگری به وزیر کشور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و تبلیغات خلاف قانون برخی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را خواستار شد.

  + نوشته شده در  چهارشنبه 20 مهر1390ساعت 23:34  توسط محسن  | 

  ولادت هشتمین خورشید سپهر ولایت آقا علی بن موسی الرضا (ع) مبارکباد

  حضرت آیت الله بهجت(ره) می فرمودند:

  حرم مطهر حضرت امام رضا ( علیه السّلام ) نعمت بزرگ و گرانقدرى است که در اختیار ایرانى هاست، عظمتش را خدا مى داند، به حدّى که امام جواد ـ علیه السّلام ـ مى فرماید:

  زیارت پدرم {امام رضا علیه السّلام } از زیارت امام حسین ( علیه السّلام ) افضل است، زیرا امام حسین ( علیه السّلام ) را عامّه و خاصّه زیارت مى کنند، ولى پدرم را جز خاصّه {شیعیان دوازده امامى} زیارت نمى کنند، لذا کرامات از ضریح آن حضرت بیشتر از ضریح امام حسین ـ علیه السّلام ـ ظاهر مى شود. بنابراین، ایرانى ها باید نعمت حرم حضرت امام رضا ـ علیه السّلام ـ را که زیارت آن برایشان فراهم است، مغتنم بشمارند.

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله بهجت

  + نوشته شده در  دوشنبه 18 مهر1390ساعت 21:14  توسط محسن  | 

  بازدیدمعاون وزير جهاد كشاورزی از ياغ هاي ديم انجير داراب

  به گزارش ايرنا، جهانگير پرهمت در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در داراب گفت :  وزارت جهاد كشاورزي وظيفه اصلي خود را در حمايت از كشاورزان دنبال مي كند و امسال اين حمايت درقالب توسعه سيستم آبياري قطره اي و تحت فشار و اصلاح و تقويت باغ ها در مناطق كوهستاني و شيب دار صوت مي گيرد. وي ادامه داد: زمين هايي كه به صورت طولاني مدت در اختيار كشاورزان قراردارد، سند دار مي شوند. پرهمت با اشاره به بازديد از باغ هاي داراب گفت: مشكلات بخش ديم از قبيل نرخ پايين انجير، حضور واسطه ها در بازار انجير، سنددار نبودن باغ هاي ديم، نبود راه هاي مناسب دسترسي به باغ ها، مشكلات باغداران در زمينه تسهيلات بانكي و خسارات خشكسالي را به دقت بررسي كردم و اميدوارم بتوانيم براي حل آنها با همكاري دستگاه هاي همكار و مرتبط اقدام كنيم. وي، انجير داراب را از نوع انجيرهاي مرغوب دانست و گفت: به خاطر قرار گرفتن باغ ها در مسيرهاي دوردست و سخت گذر و حضور واسطه ها، انجير داراب نرخ مناسب ندارد كه دراين زمينه چاره انديشي خواهدشد. در سفر معاون وزير جهاد كشاورزي به داراب، مبلغ 400 ميليون تومان ازمحل اعتبارات ملي براي مرمت قنوات اين شهرستان، 500 ميليون تومان ازمحل اعتبارات ملي براي تكميل پروژه كانال هاي آب بخش فرگ موسوم به نريان و ماديان فرگ و 500 ميليون تومان از محل اعتبارات متمركز براي احداث استخرهاي ذخيره آب و كمك به آبرساني به باغ هاي ديم شهرستان داراب تخصيص يافت. معاون وزيرجهاد كشاورزي به همراه معاونان آب وخاك و توليدات اين وزارتخانه از باغ هاي ديم انجير در ارتفاعات كوهستان مرواريد و نوايگان شهرستان داراب ديدن كرد. داراب داراي بيش از3500 هكتار انجير ديم است و از اين وسعت ساليانه درهرهكتار هشت تن انجير برداشت مي شود كه براثر كم آبي ساليان اخير اين ميزان بين 10 تا 30 درصد كاهش داشته است.ك/

  + نوشته شده در  دوشنبه 18 مهر1390ساعت 0:1  توسط محسن  | 

  کاهش 13 درصدی سوخت در داراب

                   

  رئیس شرکت پخش فرآورده های نفتی شهرستان داراب و زرین دشت از کاهش 13 درصدی سوخت در این شهرستان ها پس از قانون هدفمندی یارانه ها در نیمه اول سال 90 نسبت به پارسال خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری پانا، محمدتقی کیخائی گفت:  در شهرستان های داراب و زرین دشت 10 جایگاه سوخت شهری و جاده ای وجود دارد که در نیمه اول سال 89 میزان مصرف نفت گاز 63 میلیون و 327 هزار لیتر و مصرف بنزین 27 میلیون و 758 هزار لیتر بوده است که در نیمه اول امسال مصرف نفت گاز به 51 میلیون و 871 هزار لیتر و بنزین 26 میلیون لیتر کاهش یافته است.

   وی اذعان داشت: کاهش مصرف نسبت به نیم سال اول سال گذشته نفت گاز به میزان 18 درصد و بنزین 7 درصد بوده که به طور میانگین 13 درصد در مصرف سوخت پس از قانون هدفمندی یارانه در شهرستان های داراب و زرین دشت کاهش مصرف داشته ایم.

  + نوشته شده در  یکشنبه 17 مهر1390ساعت 23:30  توسط محسن  | 

  برگزاری نشست شورای خیرین تامین سلامت داراب


  دکتر علی تهمتن سرپرست شبکه بهداشت و درمان و قائم مقام شورای خیرین تامین سلامت داراب در این رابطه گفت :  به منظور بررسی روند پیشرفت و مشکلات اجرایی شورای خیرین سلامت داراب جلسه ای با حضور اعضای شورای خیرین شهرستان و دکتر عالی منش معاونت مجمع ، حاج معینی مدیر عامل انجمن بیماران کلیوی استان و مهندس کشفی مدیر عامل صندوق مهر حضرت فاطمه (س) برگزار گردید .دکتر تهمتن همچنین با بیان اینکه بدلیل بالا بودن حجم خدمات در عرصه بهداشت و درمان شورای خیرین می تواند گره های ناگشوده ای که ممکن است به صورت شایسته توسط بخش دولتی نتواند اجرا شود به مرحله انجام برساند گفت : خیرین عرصه سلامت با کمکهای خود درجهت خرید وسایل و تجهیزات پزشکی، ساخت و ساز مکانهای درمانی و بهداشتی و کمکهای معنوی و نقدی در جهت رفع تامین این نیازها و مشکلات عرصه بهداشت و درمان را تا حدود زیادی مرتفع می کنند.دکتر ابراری رئیس شورای خیرین سلامت داراب نیز بابیان اینکه شورای خیرین تامین سلامت شهرستان تاکنون گامهای موفقی را برداشته است گفت : اهداء بیش از پنجاه قطعه زمین جهت ساخت خانه بهداشت ، مراکز بهداشتی درمانی و ... اهداء تجهیزات درمانی ، ساخت اماکن بهداشتی و درمانی و اهداء کمکهای نقدی از جمله این موارد است .وی همچنین گفت : به همت خیرین صندوق مهر حضرت فاطمه الزهرا (س) که انجام حمایت از بیماران نیازمند شهرستان را برعهده دارد راه اندازی گردیده و در حال ارائه خدمات می باشد .در ادامه دکتر عالی منش با اشاره به روند شکل گیری مجمع خیرین تامین سلامت گفت : شهرستان داراب یکی از موفق ترین شهرستانها در زمینه جذب و فرهنگ سازی در خصوص جذب خیرین بوده است .در پایان با بررسی مشکلاتی که در خصوص دو پروژه ساختمان بیماران خاص و مرکز بهداشتی درمانی ویژه بانوان  به وجود آمده تصمیم گیری و مقرر گردید موضوع از طریق حاج معینی توسط دکتر ایمانیه مرتفع گردد.

  + نوشته شده در  سه شنبه 12 مهر1390ساعت 0:22  توسط محسن  | 

  یادواره 95 شهید بخش جنت شهر شهرستان داراب برگزار شد

  یادواره 95 شهید بخش جنت شهر شهرستان داراب از توابع استان فارس با حضور پر شور مردم شهید پرور این استان در گلزار شهدا برگزار شد.

  به گزارش حیات به نقل از  روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران ، یادواره 95 شهید بخش جنت شهر شهرستان داراب از توابع استان فارس با حضور امام جمعه و نماینده ولی فقیه جنت شهر ، خانواده های معظم  شهدا و ایثارگران  ، مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس ، فرماندهان  سپاه پاسداران این استان و بخشدار های شهرستان داراب و روستاهای اطراف آن برگزار شد.

  بنا بر این گزارش ،  در این یادواره ، حجة الاسلام و المسلمین سیدحسین موسوی  امام جمعه جنت شهر با یادآوری رشادت های شهدای انقلاب اسلامی از مقام شامخ این عزیزان تجلیل نمود .

  وی همچنین برگزاری یادواره های شهدا را  تجلیل ارزشها خواند و ادامه ی اینگونه یادواره ها را از الزامات جامعه اسلامی دانست.

  گفتنی است ، تجلیل از همسران شهدای شهرستان جنت شهر ، مداحی و اجرای سرودهایی در وصف شهدا توسط دانش آموزان  از برنامه های این یادواره بود.

  + نوشته شده در  یکشنبه 10 مهر1390ساعت 23:56  توسط محسن  | 

  مردم داراب ، یکی از درهای حرمین شریفین سامرا را می سازند

  امام جمعه داراب گفت:درباب القبله حرم مطهرامام‌هادی(ع) وامام حسن عسکری (ع) که جنس آن از چوب ساج است در انفجار چند سال قبل حرمین شریفین توسط استکبار جهانی ۸۰ درصد تخریب شده است، توسط مردم داراب ساخته می شود.
  به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رضا صادقی در جلسه ستاد عتبات عالیات شهرستان داراب گفت : ساخت این درشش ماه طول می کشد و برای ساخت آن پنج و نیم تا شش مترمکعب چوب ساج مصرف می شود .
  امام جمعه داراب هزینه ساخت این در را حدود ۳۰ میلیون تومان دانست و افزود : برای ساخت آن از خبره ترین خاتم کاران کشور استفاده می شود.
  حجت الاسلام صادقی از مردم خیر و نیک اندیش داراب خواست کمک‌های نقدی خود را به حساب شماره ۰۱۰۶۶۶۸۶۵۰۰۰۴نزد بانک ملی ایران به نام ستاد عتبات عالیات داراب واریز کنند و کمک‌های غیر نقدی خود را به دفتر امام جمعه تحویل دهند .
  دراین جلسه مسئول ستاد عتبات عالیات فارس گفت: ۱۰ کارگاه ساخت درهای حرم‌های مطهر و سازه‌های هنری فارس در مسجد وکیل،حافظیه، سعدیه،حسینیه شهدای شلمچه،دانشگاه هنر،
  آباده،لارستان، گراش و مرودشت مشغول فعالیت هستند .
  مختارنژاد افزود : ستاد عتبات عالیات فارس۵۰ پروژه در حرم مطهر امامان معصوم در دست ساخت دارد که مهمترین آنها از نظر حجمی ضریح مطهر مسلم ابن عقیل و از نظر معنوی پروژه سردآب حجت ابن الحسن (عج) است که متعلق به هشت قرن قبل است.
  + نوشته شده در  یکشنبه 10 مهر1390ساعت 22:24  توسط محسن  | 

  انتقاد امام جمعه داراب از نابسامانی های دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی

  خبرگزاری پانا: امام جمعه در جمع نمازگزاران این شهر ضمن انتقاد از مدیریت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی این شهر خواستار پیگیری مسئولان برای حل نابسامانی های این دانشگاه شد.

  به گزارش خبرگزاری پانا، حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی اظهار داشت: علی رغم گذشت بیش از 9 ماه از مصوبه شورای گسترش آموزش عالی مبنی بر ارتقای این دانشکده به مجتمع آموزش عالی، متأسفانه هیچ تغییری در مدیریت آن ایجاد نشده و این واحد دانشگاهی همچنان به صورت گذشته اداره می شود. 

  وی ادامه داد: چرا وزیر محترم علوم وتحقیقات برای حل مشکل ارتقای دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب به مجتمع آموزش عالی و حل معضل مدیریت آن اقدامی نمی کند؟ 

  صادقی به مشکل مدیریتی این دانشکده در شروع سال تحصیلی 90-91 دانشگاه ها اشاره و بیان داشت: حکم انتقال مدیر فعلی این دانشکده به دانشگاه شیراز صادر شده و وی در هفته تنها  دو روز در این دانشکده حضور دارد. 

  امام جمعه داراب اضافه کرد: معاون دانشجویی این دانشکده نیز به دانشگاه کاشان منتقل شده و معاون آموزشی این دانشکده نیز به مدت چند ماه است که در سفر خارج به سر می برد و هنوز باز نگشته است. 

  صادقی خاطرنشان ساخت: چه کسی قصد رسیدگی به مشکلات دانشجویان این دانشکده را دارد؟ من نمی دانم چه کسی پاسخگوی دانشجویان خواهد بود؟ مدیریت یک مرکز آموزشی و دانشگاهی بدین صورت صحیح نیست. 

  وی در پایان خواستار تعیین تکلیف مدیر و معاون این دانشکده از سوی وزیر علوم شد و ضمن ابراز ناراحتی عدم پیگیری مدیران شهر از آنها خواست خواست تا موضوع نابسامانی این دانشکده را هرچه سریعتر از طریق وزارت علوم و تحقیقات و نیز دانشگاه شیراز حل کنند. 

  دانشکده کشاورزی داراب به عنوان یکی از واحد های دانشگاه شیراز در سال 1365 تأسیس و نزدیک به 25 سال در حوزه آموزش عالی کشور حضور فعال داشته و طبق مصوبه شورای گسترش آموزش عالی در دی ماه 89 به مجتمع آموزش عالی تبدیل شده است.

  + نوشته شده در  یکشنبه 10 مهر1390ساعت 21:58  توسط محسن  | 

  بازدید مشاور معاون وزير نيرو از شهرستان داراب

   

  به گزارش روابط عموبه گزارش روابط عمومی وآموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان فارس با حضور آقاي حاج كتال مشاور معاون وزير نيرو و افشاري نماينده مردم داراب و زرين دشت در مجلس شوراي اسلامي ، مهندس بوستاني قائم  مقام  شركت  آب و فاضلاب روستایی فارس، مهندس يوسفي رئيس اداره نظارت ، مهندس رستمي رئيس اداره مطالعات و سيدي مدير آبفار شهرستان ، مشكلات آب شرب روستا هاي شهرستان داراب مورد بررسي قرار گرفت: در اين جلسه ابتدا آقاي مهندس بوستاني ضمن خوشامدگويي گزارشي از وضعيت خشكسالي و افت چاه هاي آب شرب در سطح استان ارائه و خواستار توزيع اعتبارات براساس مشكلات اين بخش گرديد. سپس سيدي مدير امور شهرستان گزارشي از وضعيت آبرساني روستاهاي شهرستان  داراب ارائه نموده،در ادامه نيز نماينده شهرستان داراب و زرین دشت طی سخناني در خصوص مشكلات شهرستان ارائه و خواستار توجه جدي ترو تخصيص اعتبارات مورد نياز  به اين بخش گرديد . و در ادامه جلسه پروژه هاي شهرستان به تفكيك مورد بررسي قرار گرفت و قول مساعد به منظور تأمين و تخصيص اعتبار بر اساس مشكلات موجود از طريق آقاي حاج كتال داده شد % گفتنی است آقاي مهندس بوستاني ومهندس رستمي و سيدي مدير شهرستان باتفاق از روستاي شهرك فتح ا لمبين كه بدليل خشكسالي اخيراٌ چاه روستا خشك گرديده بازديد و در جمع اهالي قول دادند در اسرع وقت مشكلات اهالي این روستا برطرف گردد  

  + نوشته شده در  یکشنبه 10 مهر1390ساعت 0:18  توسط محسن  | 

  شهادت جانسوز رئیس مذهب شیعه امام جعفر صادق(ع) تسلیت باد.

  زین ماتمى که چشم ملائک ز خون تر است

  گویا عزاى صادق آل پیمبرست

  ***************

  امام صادق(علیه السلام):

  مایه ی زینت ما باشید، نه مایه عیب ما.

  ***************

  امام صادق علیه السلام: کسی که دوست دارد بداند آیا نمازش پذیرفته شده یا نه ، با تامل بنگرد که آیا نمازش او را از فحشا و منکر باز داشته؟

  پس به اندازه ای که او را بازداشته از او پذیرفته می شود.

  در باره امام جعفر صادق (ع)

  + نوشته شده در  جمعه 1 مهر1390ساعت 17:58  توسط محسن  | 

  هفته دفاع مقدس گرامی باد

  + نوشته شده در  جمعه 1 مهر1390ساعت 17:42  توسط محسن  | 

  تذكر كتبي افشاری به وزیر آموزش و پرورش

  نماينده مجلس:بخشي ازمشكلات كشاورزي ناشي ازنبود مديريت است

  افشاري نماينده داراب و زرين‌دشت به خاطر جلوگيري از انتصاب مديران نالايق در واحدهاي آموزشي شهرستان داراب با اهداف انتخاباتی به وزیر آموزش و پرورش تذکر داد. 

  + نوشته شده در  چهارشنبه 30 شهریور1390ساعت 23:44  توسط محسن  | 

  بانوان كاراته‌كارداراب قهرمان استان فارس شدند

  داراب - خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي: گروهي از بانوان كاراته‌كارباشگاه شهيد خرم شهرستان داراب در مسابقات قهرماني استان فارس كه در شهرستان سروستان برگزار گرديد شركت كردند و خوش درخشيدند در اين دوره از مسابقات اعضاي تيم كاراته بانوان داراب در دو رشته كاتا و كميته در برابر حريفان خود به ميدان رفتند و با آنان به رقابت پرداختند كه در پايان عرفانه پياهو با شكست دادن تمام رقيبان خود به مقام قهرماني رسيد و مدال طلا به گردن آويخت سيده ريحانه هاشمي، مژده حاتميان و مليحه سربخش به مقام دوم رسيدند و صاحب گردن آويز نقره شدند فرشته طلوعي به مقام سوم نايل آمد و نشان برنز را به خود اختصاص داد.
  + نوشته شده در  سه شنبه 29 شهریور1390ساعت 18:6  توسط محسن  | 

  فرماندار داراب:تعاونی­ها نمونه بارزی از اراده و تلاش جمعی است

  اصغر هادی خبرنگار عصر داراب
  محمدرضا تدین در دیدار با جمعی از تعاونگران و مدیران عامل شرکت­های تعاونی برتر داراب افزود: تعاونی­ها، نمونه بارزی از اراده، تلاش دسته­جمعی و توقع کم هستند که با تجمیع سرمایه­های اندک مردم، کارهای بزرگی انجام می­دهند.
  وی افزود: تعاونی­ها باید تجارب گذشته را سرلوحه کار خود قرار داده و با تلاش مضاعف، در جهت کارآفرینی و توسعه کشور اقدام کنند، ضمن اینکه ادارات هم همراه و همگام با تعاونی­ها و فعالیت­های اقتصادی باشند و مشکلات آنها را برطرف کنند.
  فرماندار داراب با بیان اینکه نباید مشکلات سد راه تعاونی­ها شود، افزود: همفکری و تعاون می­تواند بسیاری از مشکلات بزرگ را برطرف کرده و موجب رشد و شکوفایی جامعه شود.
  در این جلسه رئیس اداره تعاون داراب گفت: در این شهرستان 400 تعاونی به ثبت رسیده است که در زمینه کارهای صنعتی، دامداری، کشاورزی، خدماتی و آموزشی فعالیت می­کنند.
  خداداد محمدی تعاونی­های مسکن سیمان داراب، گلاب ساغر، کامیونداران، فردوس فرهنگیان و سهام عدالت را به عنوان تعاونی­های برتر داراب معرفی و از خدمات آنها قدردانی کرد.
  رئیس بانک توسعه تعاون داراب هم در این جلسه گفت: بانک توسعه تعاون داراب از میان 23 شعبه فعال استان فارس به عنوان شعبه برتر چهارماه نخست امسال در جذب سپرده (تحقق 120 درصدی پیش­بینی­های دوره) معرفی شده است.
  حسینی افزود: اعضای تعاونی کامیونداران داراب می­توانند با سپرده­گذاری 4 ماهه، وام 50 میلیون تومانی خرید کامیون دریافت کنند.
  + نوشته شده در  سه شنبه 29 شهریور1390ساعت 18:1  توسط محسن  | 

  توديع و معارفه معاونين پرورشي آموزش وپرورش داراب

  شيراز - معاون اداره كل آموزش وپرورش استان فارس گفت: طي دوسال گذشته از سوي اين اداره كل معادل 10 ميليارد ريال براي آموزش مهارت شناي دانش آموزان استان فارس هزينه شده است و تا كنون 60 درصد ازدانش آموزان اين استان فنون شنا را فرا گرفته اند.
  60 درصد از دانش آموزان فارس فنون شنا را فراگرفته اند
  به گزارش ايرنا ، صمد طوبايي درآيين توديع و معارفه معاونين پرورشي آموزش وپرورش شهرستان داراب ، بيان داشت:هم اينك قرارداد احداث 30 استخرشنا با اعتبار 400 ميليارد ريال درشهرستان هاي استان فارس منعقد شده است و به زودي عمليات احداث اين استخرها اجرايي خواهد شد.
  وي در بخش ديگري از مطالب خود گفت:درشرايطي كه ابرقدرت هاي دنيا با تمام وجود به ميدان آمده اند تا فرهنگ خاص خود را تبليغ وترويج كنند،برمعلمان است كه تلاش ويژه اي داشته باشند وبا حمايت ،تلاش وكوشش،جامعه اسلامي را به نهايت اعتلا نزديك كنند.
  وي افزود: استكباربا تمام قواي خود وارد ميدان شده است تا تلاش هاي ما را نقش برآب نموده وما را ازمسيري كه داريم منحرف كند.
  طوبايي اضافه كرد: با توجه به چنين شرايطي ، مديران ، مربيان و معلمان مدارس مي بايست محكمترازگذشته به موضوع عدالت خواهي وعدالت محوري بپردازند و بيش ازگذشته مجهزبه سلاح تدبيروتقوي و تلاش شوند.
  طوبايي بيان كرد: راه پيشرفت همه جانبه ما توسعه معنويت است و اگرآنها ترويج ابتذال را دربرنامه دارند ما بايد با ترويج معنويت به سراغ آنها برويم و راه مقابله با اين تهاجم،استفاده از تفكر بيداردلان وانديشه وران جوان ماست كه اين معنويت را با كمك مديران و معلمان گسترش خواهند داد.
  رييس اداره آموزش و پرورش شهرستان داراب هم در اين آيين برلزوم توجه به وضعيت فضاي فيزيكي مدارس شهرستان داراب تأكيد كرد.
  محمدرضا اسدي افزود: با همكاري وزارت آموزش و پرورش 21 مدرسه قرآني درشهرستان داراب تاسيس وجايگاه فعاليت هاي پرورشي دراين شهرستان به خوبي تبيين شده است.
  وي تلاش هاي فرهنگيان اين شهرستان را درزمينه هاي مختلف آموزش وپرورش ستود وسال تحصيلي جديد را سال تلاش بيشتربراي رسيدن به پيشرفت هاي والاترعنوان كرد.
  معاون جديد پرورشي آموزش وپرورش شهرستان داراب هم در اين مراسم ، نبود نمازخانه دربسياري ازمدارس اين شهرستان ، عدم پاسخگويي تنها اردوگاه تربيتي شهربراي 32 هزاردانش آموزوتعديل نيروهاي پرورشي به عنوان مشكلات موجود اين معاونت پرورشي عنوان كرد.
  در اين آيين نادعلي عطاييان به عنوان معاون جديد امور پرورشي وتربيت بدني آموزش وپرورش شهرستان داراب معرفي وازخدمات معاون پيشين اين اداره تقديرشد.
  + نوشته شده در  سه شنبه 29 شهریور1390ساعت 17:58  توسط محسن  | 

  مرمت مسجدجامع داراب روبه پايان است

  خبرگزاري دانشجويان ايران - شيراز
  سرويس: ميراث فرهنگي

  معاون ميراث فرهنگي استان فارس از انجام مراحل پاياني مرمت مسجدجامع داراب خبر داد.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان (ايسنا)، عبدالرضا نصيري گفت: مرمت مسجدجامع داراب به‌عنوان يکي از مساجد منحصربه‌فرد و باارزش استان فارس، امسال در دستور کار قرار گرفت که مرمت آن با اختصاص اعتباري بيش از 100ميليون ريال، با 90 درصد پيشرفت فيزيکي روبه پايان است.

  او در تشريح عمليات مرمت اين بناي تاريخي، بيان كرد: اين عمليات از تيرماه امسال آغاز شد و در اين مدت، تعميرات آجرکاري بدنه‌ي مسجد، اجراي پروژه‌ي گچ‌كاري داخل شبستان و ايزوگام بخشي از پشت بام و تعميرات سنگ‌هاي ازاره‌ي شبستان انجام شده است.

  وي با اشاره به اين‌که مرمت‌هاي انجام‌شده در سال 1390، در ادامه‌ي مرمت‌هاي اساسي سال‌هاي گذشته انجام شده است، ادامه داد: در سال 1385 عمليات مرمت اساسي اين بنا انجام شد. در آن زمان، باززنده‌سازي دو مناره‌ي ضلع‌هاي شرقي و غربي مسجد برابر طرح اوليه، تعميرات سنگ‌هاي ازاره، تعميرات آجرکاري برگرفته از طرح اوليه، بندکشي و ... انجام شد و مناره‌ي ضلع جنوب شرقي در سال 1379 باززنده‌سازي و ترميم شد.

  او افزود: سال آينده در صورت تأمين اعتبار، مرمت منار ضلع جنوب غربي اثر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

  مسجدجامع شهرستان داراب از بناهاي تاريخي ارزشمند دوره‌ي سلجوقي است كه در مركز اين شهر واقع شده است. اين مسجد تاريخي يك شبستان بزرگ و راهرو و همچنين چهار مناره‌ي آجري دارد كه در چهارگوشه‌ي بنا استوار شده است، نماي خارجي اين مناره‌ها به‌شكل استادانه‌اي با آيات قرآني و اسما متبركه و خط كوفي تزيين شده است. اين بنا 19 دي‌ماه 1356 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و تحت حفاظت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است.

   

  + نوشته شده در  دوشنبه 28 شهریور1390ساعت 16:19  توسط محسن  | 

  نتایج مسابقات ورزشی شهرستان های استان فارس اعلام شد

  خبرگزاری پانا: مسابقات ورزشی شهرستان های استان فارس به اتمام رسید و نتایج این دوره از مسابقات اعلام شد.

  به گزارش پانا به نقل از اداره کل آموزش و پرورش استان فارس بر اساس اعلام اداره تربیت بدنی آموزش و پرورش فارس طبق روال همه ساله در همایش تجلیل ازدانش آموزان قهرمان مسابقات ورزشی که برگزار خواهد شد توسط مسؤولین استان از این عزیزان تجلیل به عمل خواهد آمد.

  در قسمت شهرستانها بدون احتساب امتیاز و مقام نواحی شیراز

  1-شهرستان جهرم با 729 امتیاز مقام اول

  2- شهرستان داراب با 646 امتیاز مقام دوم

  3- شهرستان کازرون با 633 امتیاز مقام سوم

  + نوشته شده در  دوشنبه 28 شهریور1390ساعت 1:21  توسط محسن  | 

  حل مشكل كمبود آب آشاميدني روستاهاي شهرستان در حال پيگيري است.

  حل مشكل كمبود آب آشاميدني روستاهاي داراب در حال پيگيري است


  پرشیاسیتیز: شيراز - فرماندار داراب گفت: حل مشكل كمبود آب آشاميدني روستاهاي اين شهرستان كه فتح آباد هم در زمره يكي از اين روستاها به شمار مي آيد در حال پيگيري است.

  محمد رضا تدين ، پنج شنبه در گفت و گو با ايرنا بيان داشت: مشكل كمبود آب آشاميدني روستاهاي اين شهرستان که فتح آباد هم در زمره یکی از روستاهای بخش جنت است و به سبب خشكسالي هاي مكرر پديد آمده است درحال پیگیری است
  و فرمانداري اين شهرستان درصدد است تا با تمهيدات لازم اين مشكل را حل و از ادامه اين روند جلوگيري كند.

  وي افزود: هم اكنون تمامي دستگاه هاي مسوول درشهرستان داراب موظف شده اند تا با تمامي امكانات و تجهيزات براي رفع مشكل كمبود آب آشاميدني روستاهاي اين شهرستان اقدام كنند.
  + نوشته شده در  دوشنبه 28 شهریور1390ساعت 0:49  توسط محسن  | 

  بدهی های معوقه دامداری ها برای 5 سال قسط بندی می شود

  شیراز / واحد مرکزی خبر / اقتصادی

  تسهیلات ارزان قیمت بدون محدودیت مبلغ و به اندازه نیاز واحد های تولیدی دام و طیور امسال در اختیار دامداران قرار می گیرد.
  معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی که به منظور رفع مشکلات دامداران دارابی به این شهرستان سفر کرده بود، گفت: بدهی­های معوقه واحدهای تولیدی (دامداری­ها) به صورت 5 ساله تقسیط می­شود، بدون این که بانک از آنها سودی دریافت کند.معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی گفت : امسال 320 میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت جریمه دیر کرد ، سود غیر جاری و سود وام های معوقه دامداران سراسر کشور به بانک های کشاورزی پرداخت شده است .آقای عباسی همچنین از اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دامداران برای خرید علوفه خبر داد و گفت : 2هزار و 500 میلیارد ریال برای اعطای تسهیلات مصوب شده که هزار میلیارد ریال آن به حساب صندوق حمایت از بخش کشاورزی واریز شده است .آقای عباسی اضافه کرد : با این کار دامداران می توانند به خرید علوفه مدت دار بدون پرداخت سود اقدام کنند .در استان فارس 701 هزار دامداری صنعتی و نیمه صنعتی وجود دارد .

  + نوشته شده در  یکشنبه 27 شهریور1390ساعت 8:48  توسط محسن  | 

  جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان داراب

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس محمد رضا تدین در جلسه کمسیون مبارزه با کالای قاچاق که در فرمانداری داراب برگزار شد، اظهار داشت : مسیر اصلی عبور کالای قاچاق قبلاً جاده بندر عباس داراب بود که با تردد اتوبوس ها از مسیر بندرعباس – لار و جهرم این مسیر تغییر کرد، اما حمل کالای قاچاق از طریق کانتینر و با پلمب، به دلیل عدم حضور نماینده گمرک در گلوگاه قلاتویه داراب، از مسیر داراب انجام می شود.

  فرماندار داراب افزود هم اکنون نیروی انتظامی، حق فک پلمب کانتینر های عبوری، بدون حضور نماینده گمرک را ندارد.
  وی خواستار هماهنگی هرچه بیشتر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی، در خصوص کشف کالاهای قاچاق شد و افزود: مجمع امور صنفی – تعزیرات و بازرگانی، باید نظارت خود را بر قیمت و کالاهای قاچاق موجود در مغازه های شهر، افزایش دهند.
  فرمانده نیروی انتظامی داراب نیز در این جلسه اعلام کرد : ارزش کالاهای قاچاق کشف شده سال جاری نیروی انتظامی داراب، یک میلیارد و 273 میلیون و 318 هزار ریال است .
  سرهنگ حسین دیندارلو افزود : 65 هزار و 806 پاکت سیگار، هفت هزار و 718 ثوب، انواع پوشاک، 92 طاقه پارچه، 878 لیتر مشروبات الکلی، 25 هزار و 200 کیلوگرم برنج، 342 عدد کیف و کفش، يك هزار و 159 عدد داروهای غیر مجاز، 105 قوطی پودر بدنسازی، هشت دستگاه موتورسیکلت سند عربی، دو هزار و 323 عدد، لوازم آرایشی و بهداشتی، 297 قوطی، انواع نوشیدنی، از جمله کالاهای کشف شده است.

  + نوشته شده در  یکشنبه 27 شهریور1390ساعت 7:4  توسط محسن  | 

  جلسه شورای آموزش و پرورش داراب برگزارشد

  به نقل از پرتال آموزش و پرورش داراب

  این جلسه در مورخ 23/6/90 با حضور محمد رضا اسدی مدیر آموزش و پرورش ، افشاری نماینده شهرستان ،‌امام جمعه ،‌فرماندار ، شهردار و سایر اعضای شورا در سالن کنفرانس آموزش و پرورش برگزار شد .

  پس از تلاوت قرآن مجید ، مدیر آموزش و پرورش ضمن خوش آمد گویی به اعضای شورا و مدعوین با توجه به دستور جلسه به موارد زیر اشاره کرد .

  1- آماده نمودن تمامی مدارس برای شروع سال تحصیلی

  2- اجرای صحیح پست بندی در سه مقطع تحصیلی 

  3- ثابت نمودن 127 مدرسه ابتدایی در شیفت صبح

  4- برگزاری کلاس های ضمن خدمت قرآن مجید برای همکاران

  5- معرفی خانم مهناز ذوالفقار پور به عنوان معاونت آموزش ابتدایی

  6- راه اندازی مدرسه راهنمایی سمپاد ( تیزهوشان ) كه 60 دانش آموز از طریق آزمون پذیرفته شدند .

  7- هدایت دانش آموزان به سوی رشته های فنی – حرفه ای و ایجاد سه هنرستان در روستای مادوان ، پاسخن و دولت آباد

  8- ایجاد مجتمع های شهری ، 2 مجتمع در شهر داراب و 2 مجتمع در جنت شهر

  9- ادغام شدن نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش و زیر نظر مدیریت این اداره و همکاری با یکدیگر برای ریشه کن کردن بي سوادي بنابه فرمايش مقام معظم رهبري

  مدیر آموزش و پرورش سپس به موارد ي اشاره نمود و از اعضای شورا تقاضای همکاری کرد که این موارد عبارت بود از :

  1- کمبود نفت سفید برای استفاده دانش آموزان و همکاران در مدارس در فصل سرما

  2- اهمیت دادن به سرویس مدارس و نظارت کامل بر آن

  3- حضور فعال امام جمعه ،‌ روحانیون حوزه علمیه در بازگشایی مدارس

  4- حضور فعال اعضای شورا در مراسم روز شکوفه ها ( 30/6/90 ) روز جوانه ها ( 31/6/90 ) ،‌ بازگشایی مدارس ( 3/7/90 ) و نیز همکاری در برنامه های دفاع مقدس

  سپس عطائیان مسئول امورتربیتی گزارشی از فعالیت ی پرورشی و ورزشی در تابستان ارائه داد .

  بعد از آن حجت الاسلام صادقی با حدیثی از امام صادق (ع) به بیان تحصیل علم پرداخت و گفت: برای به دست آوردن علم باید تلاش کرد چون بالاترین ارزش ها بعد از مقوله ایمان ،‌علم است .

  سپس تدین فرماندار این شهرستان گفت : برای استواری حکومت اسلامی توجه به معیارهای دینی الزامی است و برای تربیت نیروی انسانی سالم باید زیاد تلاش کرد بهترین روش برای سالم سازی توجه به مبانی دینی و آموزه های اسلامی است و بایست این ابزار فراهم شود و قانون را مکلف کرده که در چنین جلساتی شرکت کنیم ، مشورت نماییم و از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم و نیازها را برآورده سازيم و باید به مشکلات آموزش و پرورش توجه داشت تا مسئولین آموزش و پرورش و معلمین بتوانند بدون دغدغه خاطر به مسئولیت خطیر خود بپردازند .

  سپس افشاری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به بیان سخنانی در زمینه تعلیم و تربیت پرداخت .

  بعد از آن اعضای شورا و سایر مدعوین به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و از مدیر آموزش و پرورش تشکر و قدردانی کردند .

  در پایان امام جمعه این شهرستان به پاس زحمات اسدی مدیر آموزش و پرورش لوح تقدیر به ایشان اهدا نمود .

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه 23 شهریور1390ساعت 22:18  توسط محسن  | 

  پیشرفت ۸۵ درصدی سد رودبال

  سد رودبال فارس با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و سال آینده به بهره برداری می‌رسد.
  ساخت این سد ۸ سال پیش شروع شد و تاکنون ۷۳۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است .
  فرزاد گلشنی مجری سد رودبال فارس، اعتبار کلی اجرای طرح را هزار و ۳۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
  کنترل جریان‌های نابهنگام و سیلابهای رودخانه رودبال، تامین ۱۵ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز بخش‌های صنعت و شرب شهرستان‌های داراب و زرین دشت ، تامین آب صنایع پتروشیمی‌اطراف سد ،راه اندازی نیروگاه آبی با توان تولید ۷ و نیم مگاوات از جمله مزایای بهره برداری از این سد است.
  سد رودبال از نوع خاکی، سنگریزه ای با هسته رسی است و ۸۳ متر ارتفاع دارد.
  حجم سد رودبال ۸۲ میلیون متر مکعب است.
  طول تاج این سد ۴۸۵ متر است و قابلیت تنظیم ۱۰۴ میلیون متر مکعب آب را در سال دارد.
  سدهای درود زن ، ایزد خواست ، سلمان فارسی ، ملا صدرا و سیوند ، سدهای بهره برداری شده در فارس است.
  + نوشته شده در  چهارشنبه 23 شهریور1390ساعت 22:5  توسط محسن  | 

  نماينده داراب و زرين دشت :ادغام ها و تاثیر آن بر توليد داخلي

  توليد محصولات داخلي در كشور تا پيش از ادغام وزارتخانه‌ها برعهده وزارت صنايع و معادن، و تنظيم بازار و ورود و خروج بر عهده وزارت بازرگاني بود، كه اين امر موجب مي‌شد به‌دليل عدم‌هماهنگي‌هاي موجود گاه شاهد واردات بيش از ظرفيت داخل و گاهي نيز واردات كمتر از احتياج داخلي باشيم. با اين حال پيگيري اين مشكل نيز چندان محقق نمي‌شد.

  نماينده مجلس:بخشي ازمشكلات كشاورزي ناشي ازنبود مديريت است
   
  ادغام وزارتخانه‌هاي صنايع و معادن و بازرگاني، موجب مي‌شد كه تمام ابزارها در اختيار وزارتخانه جديد (صنعت، معدن و تجارت) قرار گيرد و اين وزارتخانه مي‌تواند نياز بازار را از نظر كميت و كيفيت مورد بررسي قرار دهد.

  از سوي ديگر شاهد مصوبه ديگري نيز بوديم كه مي‌تواند براي تقويت بخش كشاورزي بسيار مؤثر باشد. به واقع يكي از مصوبات اخير مجلس انتزاع فعاليت‌هاي بازرگاني مرتبط با بخش كشاورزي از وزارت بازرگاني فعلي و الحاق آن به وزارت جهادكشاورزي است، يعني وزارت جهادكشاورزي كه متولي توليد محصولات غذايي در كشور است، با انجام بررسي‌هاي لازم، درمي‌يابد كه در هر بخش تا چه ميزان كشور به محصول مورد نظر نياز دارد. به بيان ديگر اين وزارتخانه براساس آماري كه دارد، ميزان توليد و نياز داخلي را در مي‌يابد و براساس آن اقدام به واردات مي‌كند.

  يكي ديگر از مشكلاتي كه كشاورزان را با مشكلات عمده‌اي روبه‌رو ساخته است، بحث واردات كالاهايي بي‌كيفيت و ارزان قيمت است. اين محصولات زمينه رقابت را از بين برده و توليد داخل كشور ديگر توان رقابت مثبت را ندارد، لذا اميدوارم ادغام وزارتخانه‌ها در آينده بتواند از اين موضوع جلوگيري كند.

  اگر توليدكنندگان باور داشته باشند آنچه را كه توليد مي‌كنند، مي‌توانند براي آن با افزايش و ارتقا كيفيت بازار خوبي به‌وجود آورند، هم به‌خود و هم به سرمايه ملي كمك شاياني مي‌كنند، بنابراين بايد انجام اين كار را به‌عنوان يك باور ملي و ارزشي براي خود در نظر داشته باشند.
  توليدكنندگان بايد توجه داشته باشند كه هر محصول و يا كالايي كه توليد مي‌كنند، بايد در درجه اول از كيفيت لازم برخوردار بوده و رغبت به مصرف را در مصرف‌كننده افزايش دهد.
  + نوشته شده در  شنبه 19 شهریور1390ساعت 0:34  توسط محسن  | 

  مطالب جدیدتر
  مطالب قدیمی‌تر